Leasing czy kredyt na samochód – co jest bardziej opłacalne?

Leasing czy kredyt na samochód – co jest bardziej opłacalne?

28 września, 2020 Wyłącz przez R G

Chcesz kupić nowy pojazd, lecz zastanawiasz się jaką metodę finansowania wybrać? Wiele osób ma problem z podjęciem decyzji – leasing czy kredyt na samochód? W dzisiejszym wpisie pragniemy przedstawić garść informacji na temat tych rozwiązań. Dowiedz się jak zapłacić za auto by było to jak najbardziej opłacalne.

Co wybrać – leasing czy kredyt na samochód?

Aby zadecydować co sprawdzi się lepiej – leasing czy kredyt na samochód, wystarczy przeanalizować sumę kosztów oraz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Należy pamiętać o tym, że obie z wyżej wymienionych usług pozwalają na jednorazowe odliczenie podatku VAT. Amortyzacja leży po stronie odbiorcy, lecz odsetki z rat są księgowane jako koszt. Różnicy doszukiwać można się w tym,że w leasingu finansowym powinno się wpłacić wartość VAT z góry, a do osetek dolicza się dodatkowo 23%.  Suma kosztów w leasingu oraz kredycie jest identyczna – wkład własny oraz czas spłaty także.

Co wyróżnia pożyczkę oraz leasing finasowy?

W przypadku pożyczki odlicza się VAT jednorazowo, do odsetek nie jest on doliczany.  Jeśli chodzi jednak o leasing finansowy to jednorazowo odlicza się zarówno VAT od leasingowanego przedmiotu oraz VAT od odsetek, co w rezultacie daje większą cenę niż ma to miejsce przy pożyczce / kredycie. Decydując się na leasing finansowy możesz zaoszczędzić nawet 2% wartości przedmiotu w porónaniu do kredytu. Zaletą pożyczki jest jednak jednorazowa możliwość odliczenia podatku VAT oraz możesz spłacić go w trakcie całego okresu trwania umowy. Leasing finansowy wymaga wpłaty z góry lub po krótkim odroczeniu – do 3 miesięcy.

leasing czy kredyt na samochód

Mamy nadzieję, że wiesz już co sprawdzi się lepiej – leasing czy kredyt na samochód.