Martwe strefy ciężarówek – Obowiązkowe naklejki “angles morts” we Francji

Martwe strefy ciężarówek – Obowiązkowe naklejki “angles morts” we Francji

8 lipca, 2021 Wyłącz przez P G

Francja jest kolejnym krajem w Europie, która wprowadziła w kwietniu nakaz naklejania nalepek “angles morts” przez kierowców ciężarówek. Przepis został wprowadzony na wskutek dużej liczby wypadków z udziałem uczestników ruchu, którzy nie zdają sobie sprawy o martwych strefach ciężarówek. Widoczność kierowców ciężarówek jest ograniczona ze względu na to, że siedzi się w kabinie, która zasłania widoczność wokół pojazdu.

W których właściwie miejscach są martwe strefy ciężarówek?

Martwe strefy ciężarówek są nie tylko za jak i przed ciężarówką ale również po jej bokach. W tych miejscach właśnie powinny być umieszczone naklejki “angles morts”. Aktualnie w Francji za brak takowej nalepki zapłacimy mandat w wysokości 135 Euro. Warto zaznaczyć, że przepisy dotyczą ciężarówek powyżej 3,5 tony masy całkowitej. Ciągnik siodłowy powinien posiadać dwie nalepki po bokach, naczepa tak samo. Kolejnym miejscem jest tył zestawu oraz przód ciągnika. Wymiary takiej naklejki do 17 cm szerokości oraz 25 cm wysokości.

martwe strefy ciężarówek - droga

Dodatkowe informacje

Związku z obowiązkiem naklejania nalepek “angles morts” we Francji powstało trochę kontrowersji związanych z brakiem możliwości oklejania pojazdów wielko gabarytowych w taki sposób w jaki obowiązuje we Francji. Niektóre zestawy ciężarowe są skonstruowane w taki sposób, że nie ma możliwości naklejenia naklejek. Dodatkową wątpliwością były zbyt małe wymiary naklejek.