Mata bitumiczna – jak zamontować? Praktyczny poradnik

Mata bitumiczna – jak zamontować? Praktyczny poradnik

16 marca, 2022 Wyłącz przez KM

Mata bitumiczna ma wiele zalet oraz zastosowań. W tym wpisie postanowiliśmy przedstawić wam parę zalet tego rodzaju mat oraz opisać ich zastosowanie. Na koniec przygotowaliśmy dla Was poradnik o tym jak prawidłowo powinny być instalowane maty bitumiczne. Zapraszamy do uważnego czytania!

Mata bitumiczna

Zalety i zastosowanie mat bitumicznych

Każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia i wie czym jest mata bitumiczna wie, że charakteryzuje je niesamowicie mocny klej. Nawet po dłuższym okresie czasu maty się nie odklejają. Kolejną zaletą mat jest to, że są odporne na wodę i oleje. Są również nietoksyczne, bezwonne oraz odporne na działanie grzybów i pleśni. Stosowane są do zmniejszenia wibracji oraz drgania. Prawidłowo zamontowane kształtują przestrzeń akustyczną wewnątrz pojazdu. Ich kolejnym zastosowaniem jest to, iż zwiększają sztywność dużych płatów blachy. Są wykorzystywane do redukcji hałasu, który przenika do wnętrza kabiny poprzez podłogę, bagażnik oraz dach.

Mata bitumiczna

Mata bitumiczna – jak ją zamontować?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać podczas montowania mat jest oczyszczenie powierzchni i jej odtłuszczenie. Następnie należy wyciąć wybrany fragment maty, zerwać z niej folię zabezpieczającą klej i przyłożyć matę do powierzchni, którą chcesz wygłuszyć. W trakcie montowania maty możesz skorzystać z różnorodnych sposób, dzięki którym podniesiesz temperaturę, przykładowo suszarka lub opalarka. W ten sposób zamontowana mata bitumiczna powinna utrzymywać się na zamontowanej powierzchni bez konieczności ponownego montowania przez długi okres czasu.