Tygodniowy czas pracy kierowcy – Jak wygląda?

Tygodniowy czas pracy kierowcy – Jak wygląda?

27 stycznia, 2022 Wyłącz przez P G

Na początku warto zaznaczyć, że tygodniowy czas pracy kierowcy nie może wykraczać poza określone ściśle normy. Wszystko jest dokładnie uregulowane w normach jeśli chodzi o czas pracy jak i pauzy. Jeśli kierowca przekroczy te normy wiąże się to z dużymi karami finansowymi. Zatem jak wygląda tygodniowy czas pracy kierowcy?

Czas prowadzenia pojazdu w wymiarze tygodniowym

Tydzień kalendarzowy w rozumieniu WE 561/2006 trwa od poniedziałku do niedzieli. Jest to dość elastyczne ponieważ kierowca może zacząć pracę w środę i od tego dnia liczyć swój tydzień pracy. W trakcie okresu tygodnia kierowca może maksymalnie jechać przez 56 godzin. Jest to najdłuższy możliwy wymiar prowadzenia pojazdu. Jeśli kierowca przejedzie tyle godzin jest zobowiązany do rozpoczęcia tygodniowego odpoczynku. Niemniej jednak w kolejnym tygodniu nie może prowadzić pojazdu przez 56 godzin. Przeciętny średni tygodniowy czas pracy kierowcy nie może przekraczać 48 godzin.

tygodniowy czas pracy kierowcy

Dodatkowe informacje

Kierowca może pracować maksymalnie 6 cykli dobowych w ciągu jednego tygodnia. Odpoczynek tygodniowy musi rozpocząć się najpóźniej na 6 dzień pracy. Regularny odpoczynek trwa 45 godzin. W ciągu tygodnia kierowca może skrócić odpoczynek jednak nie powinien on być krótszy niż 24 godziny.