Wymiana klocków hamulcowych w samochodzie – Jak powinna przebiegać?

Wymiana klocków hamulcowych w samochodzie – Jak powinna przebiegać?

12 listopada, 2021 Wyłącz przez P G

Bez wątpienia klocki hamulcowe lub tarcze są częściami eksploatacyjnymi. Co to oznacza? Że okresowo powinniśmy zadbać o ich wymianę, gdyż w trakcie codziennego użytkowania zużywają się. Wymiana klocków hamulcowych nie musi być podejmowana w warsztacie. Bez problemu możemy wykonać to sami. W naszym artykule napiszemy krok po kroku jak to wygląda w praktyce

Jak powinna przebiegać prawidłowa wymiana klocków hamulcowych w samochodzie?

Przed wymianą klocków hamulcowych czy innych elementów najważniejsze, aby unieruchomić pojazd, podnieść go i odpowiednio zabezpieczyć. Następnie należy zdjąć koło samochodu, zdemontować takie elementy jak jarzmo zacisku, klocki hamulcowe i odkręcić śrubę, która mocuje tarcze hamulcową. Wyciągamy zużyte elementy. Następnie dokładnie oczyszczamy piastę, pamiętajmy, że nie może ona nosić żadnych znamion rdzy lub uszkodzeń. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie czujnika zegarowego, którym mierzymy bicie osiowe piasty. Następnie sprawdzamy stan zacisków, prowadnic, osłonek oraz gumek.

wymiana klocków hamulcowych

Kolejne kroki jakie musimy podjąć

Jeśli wszystkie elementy zostały dokładnie sprawdzone i są wolne od wad możemy przystąpić do założenia nowych tarcz hamulcowych oraz klocków. Za pomocą szczotki drucianej oczyszczamy jarzmo z lotnej rdzy oraz brudu. Jeśli chcielibyście się dowiedzieć więcej i poznać dalszy przebieg wymiany zachęcamy do sprawdzenia bloga EBC Brakes.