Co to jest wtryskiwacz paliwa i jak rozpoznać jego awarię?

Co to jest wtryskiwacz paliwa i jak rozpoznać jego awarię?

21 grudnia, 2021 Wyłącz przez A S

Wtryskiwacz paliwa jest elementem odpowiadającym za doprowadzanie do jednostki napędowej adekwatnej ilości paliwa. Obecnie producenci montują w autach m.in. warianty takie jak Common Rail (w silnikach Diesla) oraz inne benzynowe. Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu podzespołach oraz jakie są symptomy ich awarii?

Jakim awariom może ulegać wtrysk paliwa?

Symptomy usterki zazwyczaj to przede wszystkim problemy z uruchomieniem jednostki napędowej. Kierowca może odczuwać również utratę mocy, a także zwiększony pobór paliwa. Wtryskiwacz paliwa, który uległ zepsuciu się będzie doprowadzał także do pogorszenia jakości spalin, na co także trzeba zwrócić uwagę i w razie takich problemów koniecznie udać się do warsztatu.

wtryskiwacz paliwa

Jakie mogą być przyczyny awarii wtryskiwacza paliwa?

Jeśli chodzi o potencjalne przyczyny wymienionych wcześniej usterek, to może być ich kilka. Jedną z nich jest przede wszystkim wybieranie paliwa cechującego się niską jakością i wrażliwe są na to zwłaszcza wtryski Common Rail. Element może ulec uszkodzeniu również zewnętrznie, choćby wskutek niewłaściwego demontażu. Generalnie jednak jest to dość rzadki powód.

Jak widać wtryskiwacz paliwa to ważny podzespół w pojeździe, który w przypadku awarii trzeba koniecznie wymienić. Można to zrobić również dzięki częściom pochodzącym z demontażu tańszym, aniżeli nowe, ale mimo tego wciąż nadającym się do wymiany.