Jak rozpoznać duży przebieg auta?

Jak rozpoznać duży przebieg auta?

20 marca, 2020 Wyłącz przez Serwis

Mówi się, że większość kierowców kupując używane auto kieruje się przy wyborze przebiegiem. Zwracamy uwagę również na inne cechy auta, takie jak wygląd zewnętrzny, czy też sprawność podzespołów, wygląd siedzeń, karoserii i rocznik, ale to przebieg jest zazwyczaj decydującym aspektem przy zakupie. Niestety zdarza się tak, że można się spotkać z oszustami, lub po prostu ze sprzedającym, który nieco chce ukryć duży przebieg auta w obawie, że się go nie pozbędzie. Można jednak być czujnym i aby nie dać się nabrać, warto mieć wówczas w pamięci kilka wskazówek.

przebieg samochodu

Przebieg samochodu zawarty w dokumentach

Przed zakupem samochodu warto zajrzeć do książeczki serwisowej. Jest to sposób na uniknięcie oszustwa, a niektórzy eksperci uważają, że przebieg auta można zweryfikować po sprawdzeniu historii samochodu. Warto sprawdzić wszelkie informacje o przebytych przeglądach, wymianach, naprawach itp. Niektórzy wiedzą, że mało kto zwraca uwagę na książeczkę serwisową, a być może ona być dla nas cenną wskazówką do tego by poznać prawdziwy przebieg samochodu, którym jesteśmy zainteresowani.

Co świadczy o dużym przebiegu auta

O dużym przebiegu auta na pierwszy rzut oka mogą świadczyć takie rzeczy jak wygląd zewnętrzny komponentów. Warto zwrócić uwagę na kierownicę, gałkę biegów, oraz fotel kierowcy. Trzeba zatem zwrócić uwagę na kilka rzeczy kupując auto. Po pierwsze należy przyjrzeć się fotelom i całej tapicerce.

Ważne są również plastikowe okładziny oraz kierownica. Od razu będzie widać duże zużycie, jeśli tapicerka i osłona kierownicy będzie mocno zużyta. Ważne jest również pedał gazu i sprzęgła. To w jakim stopniu zostały zużyte powyższe elementy pozwala mniej więcej oszacować, czy przebieg podawany przez sprzedawcę jest rzeczywistym. Nawet jeśli elementy te zostały wymienione na nowe, to znaczy, że były zużyte, a wymienione zostały w celu ukrycia przebiegu.

 

Co jeszcze wskazuje na duży przebiegu auta?

O przebiegu auta mogą świadczyć również data produkcji plastikowych elementów. Niektóre te elementy mają wtłoczony nr produkcji. Daty produkcji pojawiają się również na szybie samochodu. Jeśli graficzny opis jednej szyby różni się od pozostałych, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że została ona wymieniona.

Jeśli podejmiemy decyzję o zakupie auta, które jest używane i nie z pierwszej ręki, możemy również zwrócić uwagę na odpryski, przetarcia, wszelkie pęknięcia, a także niedopasowane elementy wnętrza. Wszystko to świadczy o wymianach, wskutek kolizji, lub dużej eksploatacji auta. Ostatnią możliwością, jakiej możemy sięgnąć jest sprawdzenie VIN-u i udanie się z danym autem do fachowca.

Kupowanie auta z dużym przebiegiem nie jest oczywiście zbrodnią, ale należy liczyć się z tym, że auto pozornie tańsze ze względu na duży przebieg może powodować stratę rzekomych oszczędności na naprawy, które spowodowane będą dużym przebiegiem auta. Warto zasięgnąć wówczas rady fachowca, który od razu określi, czy mamy się przygotować na większą inwestycję, czy auto będzie działało bez szwanku przez długi czas.