Jak dbać o auto zimą?

Jak dbać o auto zimą?

21 marca, 2020 Wyłącz przez Serwis

Mówi się, że czas na przygotowanie auta do zimy jest jesienią. Jest to poniekąd prawda, ponieważ to wtedy gdy pogoda jeszcze sprzyja warto zadbać o pewne komponenty samochodu, by móc bez trudu w niskich temperaturach go użytkować. Zimą samo mycie samochodu nie jest łatwe, ani zbyt przyjemne, a co dopiero naprawy awarii, czy usterek.

Przygotowanie auta do zimy wiąże się z wydatkiem i poświęceniem odrobiny czasu i uwagi naszemu samochodowi. Aby móc cieszyć się komfortową jazdą w zimie, należy zawsze pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Zatem wykonanie kilku czynności zanim temperatura za oknem spadnie do -7 stopni sprawi, że podróżowanie będzie bezpieczniejsze, a my będziemy mniej narażeni na stłuczki i groźne wypadki.

jazda zimą

Po pierwsze- zmiana opon na zimowe

Opony to taka część pojazdu, która bezpośrednio styka się z powierzchnią po której się poruszamy. Każdy kierowca powinien mieć świadomość, że powierzchnia zimą nie zawsze jest bezpieczna i łatwo wpaść w poślizg na drodze i stracić przyczepność kół. Opony odpowiadają za kontakt z drogą, precyzję prowadzenia samochodu, oraz drogę hamowania. Parametry opon zimowych znacznie różnią się od letnich i ich wymiana na sezon zimowy jest obowiązkowa. A więc wymiana opon jest to sprawa pierwszorzędna.

Opony zimowe wykonane są miękkiej mieszanki gumy, co sprawia, że lepiej trzymają się mokrej i zaśnieżonej nawierzchni, a nawet lodu. Opony zimowe będą nam potrzebne gdy tylko temperatura spadnie do -7 stopni, a więc nie możemy czekać z wymianą na pierwsze płatki śniegu.

Szyby, wycieraczki i płyn do spryskiwaczy

Warto zadbać o odpowiednią jakość wycieraczek i odpowiednią ilość, a także jakość płynu do spryskiwaczy. Rozróżnia się dwa rodzaje płynów letni i zimowy. Warto stosować odpowiedni płyn na odpowiednią porę roku, gdyż letni ma tendencję do zamarzania, a podczas deszczu, lub deszczu ze śniegiem pomoże nam w oczyszczeniu szyb, co jest niezbędne podczas jazdy. Zużyte wycieraczki również nie będą w stanie odprowadzić zanieczyszczeń z szyby.

Dlatego, gdy tylko zaczną się nocne przymrozki, wylejmy to, co pozostało w zbiorniku po lecie i wlejmy płyn zimowy. Warto również zadbać o dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie szyb, a także warto zadbać o ubytki w szybach czołowych, gdyż zamarzająca woda może spowodować powiększenie się drobnej usterki i szyba będzie nadawać się już tylko na wymianę.

Olej silnikowy i płyn w układzie chłodzenia

Kolejnym bardzo ważnym aspektem w przygotowaniu auta do zimy jest wymiana oleju silnikowego oraz płynu chłodniczego. Dlaczego to takie ważne. Otóż olej silnikowy odpowiada za pracę tłoków, pomp oraz smarowania w samochodzie. Im bardziej zużyty płyn, tym mniejsza wydajność silnika, większe zużycie paliwa i mniejsze zabezpieczenie komponentów przed mrozami itp. Jeśli chodzi o płyn chłodniczy, to warto zadbać o odpowiedni jego poziom, oraz uzupełnienie układu chłodniczego o płyn, a nie wodę.

Jak wiadomo- woda ma tendencję do zamarzania i ile w lecie możemy użyć zamiast płynu wody, tak zimą jest to wysoce niewskazane. Zamarznięty płyn w układzie chłodzenia skutkuje zazwyczaj unieruchomieniem pojazdu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jakości płynu, należy bezdyskusyjnie wymienić go na nowy, gdyż zamarznięcie czynnika chłodzącego w płynie może doprowadzić do pęknięcia chłodnicy, albo nawet bloku silnika.