Kradzież wypożyczonego samochodu – Co zrobić w takiej sytuacji?

Kradzież wypożyczonego samochodu – Co zrobić w takiej sytuacji?

10 sierpnia, 2021 Wyłącz przez P G

Według statystyk w Polsce każdego roku około 7 tys. pojazdów zostaje skradzionych. Tak na prawdę każdemu z nas może przydarzyć się taka przykra sytuacja. Dodatkowo kradzież wypożyczonego samochodu jest jeszcze gorszym scenariuszem. Co zrobić w takim wypadku jeśli wynajęliśmy auto z wypożyczalni i zostało skradzione? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Kroki jakie należy podjąć w przypadku kradzieży wypożyczonego samochodu

Przede wszystkim pierwszym najważniejszych krokiem jest telefon na policję. Powinniśmy podać funkcjonariuszom wszystkie niezbędne informacje, które pomogą im ująć przestępcę. Pamiętajmy, że im szybciej to zrobimy tym większa szansa, że samochód się znajdzie. Kolejnym krokiem powinien być nasz kontakt z firmą od której wynajęliśmy pojazd i poinformowanie pracowników bądź właściciela o zaistniałej sytuacji. Kolejnym pytaniem jest kto pokrywa koszty związane z kradzieżą wypożyczonego samochodu? Wszystko zależy od ubezpieczenia, jakie posiadał dany pojazd. Jeden z najszerszych zakresów ochrony zapewnia ubezpieczenie, również takich przypadkach losowych jak kradzież. Jeśli pojazd takie ubezpieczenie posiadał to koszty nie spadają na wypożyczającego.
kradzież samochodu

O czym należy pamiętać?

Powinniśmy wiedzieć, że ubezpieczyciel nie zawsze może się zgodzić na pokrycie kosztów. Może to być spowodowane rażącymi zaniedbaniami albo złamaniem warunków umowy. Przykładowym zaniedbaniem może być zostawienie przez nas w stacyjce kluczyków i pozostawieniem pojazdu na krótką chwilę lub niezaparkowania samochodu na miejscu strzeżonym.