Transport intermodalny – Co to jest?

Transport intermodalny – Co to jest?

9 sierpnia, 2021 Wyłącz przez P G

Coraz więcej firm transportowych szuka skutecznego rozwiązania na optymalizacje kosztów związanych z transportem towarów. Coraz większą popularnością w ostatnim czasie cieszy się transport intermodalny. Tego typu transport polega na wykorzystaniu więcej niż jednego środka transportu. Przykładowo może to być transport powietrzno-lądowy.

Dlaczego coraz więcej firm logistycznych decyduje się na transport intermodalny?

Co sprawia, że transport intermodalny stał się tak popularny? Już spieszymy z odpowiedzią! Pierwszą zaletą tego transportu jest bardzo duża optymalizacja kosztów. W dużym skrócie transport ten zakłada poszukiwania rozwiązań przewozu jak największej ilości towarów, przy jak najmniejszym nakładzie kosztów. Bardzo często jest tak, że przygotowana trasa, składa się z kilku rodzajów środków transportu w dodatku jest dużo tańsza niż standardowy przewóz towarów.

transport intermodalny - pociąg

Zalety i wady tego typu transportu

Zaletami transportu intermodalnego jest oszczędność czasu, kosztów paliwa i eksploatacji pojazdów jak i środków dla pracownika. Działa to na takie zasadzie, że firmy modyfikują czas pracy pracownika, który jest przeliczany inaczej niż w standardowym przewozie towarów. Warto, również wspomnieć, że emisja CO2 jest znacznie zredukowana. Wadą tego rodzaju transportu jest dużo mniejsza elastyczność związana z uzależnienie przewozu danego towaru od rozkładu jazdy poszczególnych środków transportu na różnych etapach.