W jaki sposób dbać o turbosprężarkę?

W jaki sposób dbać o turbosprężarkę?

1 kwietnia, 2020 Wyłącz przez Serwis

Czym właściwie jest turbosprężarka, otóż jest to maszyna wirnikowa, która składa się z turbiny i sprężarki. Jej zadaniem jest doładowanie silnika samochodu. Turbosprężarka zwiększa sprawność i moc silnika przez wtłoczenie dodatkowego powietrza do komory spalania. Jest to jeden z komponentów samochodowych, które usprawniają moc silnika.

Jak każda część podczas eksploatacji ulega zniszczeniu, lub zużyciu. Trzeba o nią dbać jak o inne części naszego auta. Istnieją sposoby na zachowanie długowieczności turbosprężarki. To przede wszystkim systematyczności w zmianie oleju silnikowego, by zachować jej odpowiednie smarowanie.

Wymiana oleju silnikowego gwarancją na przedłużenie żywotności turbosprężarki

Olej silnikowy jest ważnym elementem, który trzeba regularnie wymieniać. Odpowiada on za właściwe smarowanie i chłodzenie elementów metalowych turbin, które znajdują się w turbosprężarce. Należy pamiętać, że olej musi być odpowiednio dobrany do modelu samochodu i powinno się go wymieniać raz do roku.

Dobór oleju ma znaczenie, ponieważ musi on spełniać wszystkie parametry, które wyznacza producent samochodu. Bardzo dobre są oleje syntetyczne, które są odporne na utlenianie się podczas spalania, a więc przy wysokich temperaturach. Olej silnikowy chroni również turbosprężarkę przed osadami.

czesci samochodowe

Naszym obowiązkiem jest więc regularna kontrola wskaźników oraz poziomu oleju. Zbyt niski poziom oleju lub też złe jego dobranie uniemożliwia równomierne smarowanie turbosprężarki. Można się zatem domyśleć, że przełoży się to na jej działanie i przyspieszy ścieranie się tego podzespołu i przyspieszy jego przedwczesne zużycie.

Jak rozpoznać, uszkodzenie turbosprężarki

Objawami uszkodzonej turbosprężarki może być biały dym, który wydobywa się z rury wydechowej. Jest on biały i gęsty. Dodatkowo towarzyszy mu często zapach spalonego oleju. To jasny objaw uszkodzonej turbosprężarki. Jest to oczywiście skutek braku wymiany oleju. Dla specjalistów w dziedzinie motoryzacji jest to jasny objaw dla wymiany turbiny i remontu tego komponentu. Jest to wręcz oczywiste.

Mogą to być oczywiście objawy innej awarii, ale na pewno związanej z silnikiem samochodu. Kolejnym objawem, który jest popularny i świadczy o awarii turbiny jest metaliczny dźwięk dochodzący spod maski samochodu. Aby uzmysłowić sobie bardziej ten dźwięk, można go opisać jako tarcie metalu o metal. Może to być również gwizd, lub świsty. W takim wypadku należy zgłosić się do zaufanego mechanika, który stwierdzi jednoznacznie jakiego rodzaju to problem.

Naprawa turbosprężarki

Turbosprężarka stała się ważnym komponentem stosowanym przez producentów. Dobrze skonstruowana turbina, pozbawiona wad fabrycznych i prawidłowo eksploatowana, jest w stanie wytrzymać co najmniej tak długo, jak sam silnik, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Należy jednak o nią odpowiednio dbać, by przedłużyć jej żywotność. Co jeśli jednak na część już uległa uszkodzeniu.

Nie pozostaje nic innego jak ją naprawić lub wymienić dla lepszego działania silnika. Dobrym rozwiązaniem jest również naprawa turbosprężarki. Większość jej usterek można usunąć podczas profesjonalnie wykonanej regeneracji. Jej regeneracja ma swoje uzasadnienie, ponieważ po naprawie większości przypadków działa ona tak samo jak nowa pod warunkiem, że naprawa będzie wykonana rzetelnie i przez uczciwego mechanika.