Jak poznać zużyte świece zapłonowe?

Jak poznać zużyte świece zapłonowe?

28 marca, 2020 Wyłącz przez Serwis

Świece zapłonowe to proste elementy układu napędowego samochodu. Odpowiadają one za rozruch auta. Tak mały niepozorny element odpowiada za tak wiele. Uszkodzone świece mogą mieć zatem wpływ na cały układ i unieruchomią silnik, co staje się dużym problemem.

Zadaniem świecy zapłonowej jest przede wszystkim realizowania w komorze spalania odpowiedniego wyładowania elektrycznego, który jest wymagany w danym samochodzie. A więc jest to element, który stanowi podstawę układu zapłonowego w aucie. Jest ona najtańszym i niestety często zapomnianym elementem, a to od jej stanu zależy sprawność silnika, jego moc oraz zużycie paliwa.

Świece zapłonowe ewoluują wraz z silnikami. Ma to związek z emisją spalin i im wyższe normy, tym świece muszą być coraz bardziej odporne na trudne warunki pracy, wysokie temperatury i ciśnienia, a co za tym idzie, bardziej wydajne.

naprawy samochodów

Jak rozpoznać zużyte świece zapłonowe?

Zużyte świece zapłonowe najłatwiej rozpoznać poprzez gorsze osiągi silnika. Jest to stopniowy i powolny proces, dlatego najczęściej to doświadczeni kierowcy lub specjaliści zauważają nadchodzącą awarię tego komponentu. Jednym z objawów zużycia świec zapłonowych może być wzrost spalania, a więc większe zużycie paliwa podczas użytkowania.

Kolejnym objawem zużycia świec może być oczywiście problem z odpaleniem jednostki napędowej, szczególnie jeśli silnik nie jest jeszcze rozgrzany. To nic innego jak osad gromadzący się na świecy. To również efekt tankowania paliwa złej jakości, uszkodzenia uszczelek głowicy, albo zużywania zbyt dużej ilości oleju silnikowego. Znaczącym sygnałem może być również dym wydobywający się z rury wydechowej. Jest on wówczas dużo ciemniejszy niż zwykle, lub też w kolorze niebieskim.

Następnie, objawem zużytych świec może być nierówna praca napędu, która charakteryzuje się między innymi szarpaniem. Aby jednak przekonać się, czy ze świecami rzeczywiście jest coś nie tak, należy je po prostu sprawdzić. Świece należy wykręcić i sprawdzić. Jeżeli zauważymy czarny osad, lub nadmiar oleju, należy świece natychmiast wymienić. Możemy zrobić to samodzielnie, lub udać się do mechanika w celu wymiany świec zapłonowych. Właściwą wskazówką mogą być również stopione elektrody.

Jak wymienić świece zapłonowe?

Wymiany świec samochodowych możemy dokonać samodzielnie lub z pomocą specjalisty. Podczas tej czynności musimy jednak pamiętać, że należy to robić z ostrożnością i przy wyłączonym silniku, a także zimnym zapłonie. Jest to teoretycznie prosta czynność, ale nie każdy musi to umieć.

Poleca się, by zrobił to ktoś doświadczony, ponieważ pomyłki się zdarzają, a niestety może to poskutkować uszkodzeniem silnika. Dodatkowo, należy pamiętać, że świece nie są uniwersalne. Pamiętajmy, żeby wybierać części pasujące do konkretnego silnika. Należy wymieniać od razu cały komplet.

Czym skutkuje zaniedbanie świec samochodowych

Obecnie większość producentów samochodów przewiduje, że świece mogą posłużyć nawet na 30 000 przejechanych kilometrów, nie oznacza to jednak, że należy zignorować ich sprawdzanie.

Świece pokryte nagarem, mogą znacznie negatywnie wpłynąć na pracę silnika. Będzie on mniej wydajny i będzie więcej spalał. A potem może dojść nawet do jego unieruchomienia. Jeśli więc zauważymy, któreś z powyższych objawów, należy się niezwłocznie udać na wymianę świec, nie ryzykując sprawności naszego auta.