Jak samodzielnie wymienić linkę sprzęgła w samochodzie?

Jak samodzielnie wymienić linkę sprzęgła w samochodzie?

27 marca, 2020 Wyłącz przez Serwis

Sprzęgło samochodowe, to bardzo ważna część auta. Odgrywa ważną rolę w użytkowaniu samochodu, ponieważ jest jednym z kluczowych podzespołów. Dlaczego? Dlatego, że to na sprzęgle ciąży odpowiedzialne zadanie jakim jest przenoszenie obrotów z silnika na układ napędowy.

Używamy go przy redukcji biegów, hamowaniu i innych czynnościach. Bardzo ważnym jest, by sprzęgło działało w należyty sposób. Trzeba mieć na uwadze, by dbać o tę część auta, ponieważ jak każda z nich zużywa się podczas eksploatacji. Oczywiście nie od razu. Ma na to wpływ kilka czynników, a mianowicie styl jazdy kierowcy. Sprzęgło jest w stanie przetrwać lata, a czasem zużywa się już po 20 tysiącach przejechanych kilometrów.

Jak prawidłowo operować sprzęgłem samochodowym

Aby sprzęgło działało bardzo długo należy odpowiednio o nie dbać. Czasem może ono przetrwać cały okres żywotności pojazdu, a czasem może zużyć się dużo szybciej. Okres sprawnej i uważnej eksploatacji sprzęgła jest przewidziany nawet na 300 tysięcy kilometrów, ale jak już wcześniej wspomniano, wszystko zależy od sposobu użytkowania auta.

samodzielne naprawy

Nie ma się co martwić, jeśli wyjeżdżamy w dłuższą trasę, wtedy sprzęgło jest najmniej obciążane, tak naprawdę, najwięcej zużywamy je podczas jazy po mieście, gdzie osiąga się wtedy wysokie temperatury. Obecnie samochody wyposażone są w specjalne tarcze, które mają wspomóc sprzęgło podczas eksploatacji, ochronić je przed wysokimi temperaturami, oraz nadmiernym drganiem. Ale mimo to, żadne podzespoły nie zastąpią ostrożnego użycia sprzęgła. Należy pamiętać, by nie szaleć i niezbyt gwałtownie ruszać z miejsca, oraz unikać szarpania, ponieważ linki sprzęgła to dość delikatne podzespoły.

Przyczyny zerwania linki sprzęgła

Przyczyn zerwania linki i kłopotów z regulacją linki sprzęgła jest kilka. Najczęstszą jest zużycie tego elementu. O ile linka najczęściej nie zrywa się całkowicie, to może ulec zniszczeniu. Linka sprzęgła to nic innego jak splot stalowych drutów, które są składową cięgna sprzęgła.

Do zniszczenia dochodzi podczas użycia sprzęgła, ponieważ włókna stalowe wycierają się i pękają stopniowo. Objawy zerwania linki sprzęgła łatwo rozpoznać, ponieważ działa ono coraz ciężej, aż w końcu przestaje. Sprzęgło zaczyna również specyficznie hałasować. Nie sposób jest więc nie rozpoznać tej awarii i nawet niedoświadczony jeszcze kierowca, może tę wadę zauważyć.

Jak zdemontować i zamontować linkę sprzęgła

Wymiana linki sprzęgła nie jest rzeczą wielce skomplikowaną, ale trzeba się przy tym trochę pobrudzić i wymaga to kilku operacji. Mianowicie należy zacząć od poluzowania koła od strony kierowcy i uniesieniu samochodu. Następnie należy zdjąć koło. Nie można również zapomnieć o odkręceniu nadkola.

Polega to na odkręceniu kilku śrub i zdjęcie plastikowej pokrywy. Następnym krokiem jest wykręcenie regulowania sprzęgła oraz zamocowania linki. Najczęściej jest ona oparta na dwóch śrubach. Teraz przyszedł czas na wyjęcie zużytej linki z dźwigni mocującej. Należy to zrobić poprzez wyciągnięcie jej przez otwór od strony silnika. Nową linkę natomiast musimy poprowadzić przez ten sam otwór i następnie przykręcić metalowy kołnierz.

Potem końcówkę linki przekładamy przez otwór przy bloku silnika i naciągamy w tym miejscu gumową osłonę. Na koniec pozostało już tylko przełożenie linki przez otwór do dźwigni sprzęgła, zamontowanie metalowego zabezpieczenia i wkręcenie śruby służącej do regulacji sprzęgła. Jeśli ta operacja wydaje się zbyt skomplikowana zawsze należy udać się do sprawdzonego mechanika.