Najczęstsze problemy z klimatyzacją

Najczęstsze problemy z klimatyzacją

26 marca, 2020 Wyłącz przez Serwis

Ogrzewanie wnętrza auta ma szczególne znaczenie dla kierowy i dla pasażerów podczas zimy i często występujących niskich temperatur. Auta wyposażone są w klimatyzację, która służy właśnie temu. Auta mogą dodatkowo mieć podgrzewane siedzenia i temu podobne udogodnienia. Ważne jest jednak, by o klimatyzację odpowiednio dbać.

Powietrze wydobywające się z wnętrza klimatyzacji ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. Sprawne ogrzewanie ma wpływ na funkcjonowanie podczas jazdy. Nikt nie lubi skostniałych z zimna rąk, czy zaparowanych szyb. Jazda w ciepłym samochodzie jest o wiele bardziej komfortowa. Klimatyzacja jest również przydatna podczas upałów, ponieważ z kolei nikt nie lubi jeździć podczas gdy we wnętrzu auta wręcz nie ma czym oddychać. Zdarzają się jednak niekiedy awarie klimatyzacji i jest to problem, któremu należy szybko zaradzić.

Brak serwisowania klimatyzacji, a negatywne skutki dla zdrowia

Klimatyzacja samochodowa mimo wielu udogodnień jakie nam daje, ma pewną wadę, o której należy wspomnieć, a jest to bardzo duża wilgotność. Niestety takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybów i bakterii niebezpiecznych dla zdrowia.

Dlatego okresowe odgrzybianie klimatyzacji jest warunkiem koniecznym. Grzyby, które rozwijają się w klimatyzacji, mogą powodować różnego rodzaju schorzenia, alergie, zapalenie górnych dróg oddechowych. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do ślepoty.

naprawy klimatyzacji

Koszty zaniedbanej klimatyzacji

Klimatyzacja to dość delikatny układ i należy o niego dbać, nie tylko ze względów na wygodę, ale również na swoje zdrowie. Jest to układ, który powinien być sprawny przez cały rok, niezależnie od niskich, czy wysokich temperatur.

Warto pamiętać, by uruchamiać klimatyzację chociaż raz w tygodniu przez kilkanaście minut i pamiętać o odpowiedniej temperaturze we wnętrzu samochodu. Niestety awarie, lub zaniedbanie układu klimatyzacji i jej naprawa, lub wymiana jest dość kosztowna. Jak zatem dbać o klimatyzację samochodową?

Otóż należy przynajmniej raz do roku przeprowadzić serwis układu, a także odgrzybianie. System musi być wydajny i szczelny. Klimatyzację należy czyścić i uzupełniać. Istnieją specjalne metody, np. ozonowanie lub ultradźwiękowe. Najtańsze odgrzybianie metodą pianki to koszt około 70zł, ale zaniedbana klimatyzacja i brak jej serwisowania, poza narażeniem zdrowia, może prowadzić do awarii, a koszt naprawy/wymiany to około 3 tysiące złotych.

Odgrzybianie klimatyzacji- kiedy ją wykonać

Najlepszym momentem na odgrzybianie klimatyzacji jest wiosna. Ma to znaczenie ze względu na wilgoć w powietrzu. Największa jest jesienią i zimą, więc tuż po zakończeniu sezonu warto powtórzyć odgrzybianie i wykonać nabijanie klimatyzacji. Pierwszym objawem, który wskazuje na to, że już czas na odgrzybianie jest nieprzyjemny zapach unoszący się we wnętrzu samochodu, a mianowicie pleśń, lub zgnilizna.

Drugi moment to zakup używanego pojazdu – wówczas nie wiemy, kiedy ostatni raz instalacja była odgrzybiana, dlatego najlepiej przeprowadzić ją jak najszybciej. Należy pamiętać, że elementem niezbędnym do przeprowadzenia efektywnego odgrzybiania klimatyzacji jest wymiana filtra kabinowego.