Jak zminimalizować spalanie w samochodzie

Jak zminimalizować spalanie w samochodzie

25 marca, 2020 Wyłącz przez Serwis

Wielu kierowców zastanawia się jak zmniejszyć spalanie w samochodzie. Wydawanie mniejszej ilości pieniędzy na paliwo jest marzeniem niejednego kierowcy. Wielu młodych, niedoświadczonych kierowców szuka porad i sposobów na bardziej ekonomiczną jazdę, bo samo posiadanie samochodu to już nie lada wydatek.

A trzeba pamiętać, że samochód trzeba tankować. Jest na to kilka dobrych sposobów, o których będzie za chwilę mowa. Dobrze jest przede wszystkim pamiętać i dbać o dobre nawyki i przestrzeganie kilku prostych zasad. Przestrzeganie ich wystarczy by na jednym baku przejechać więcej kilometrów.

Jakość paliwa ma znaczenie

Większość osób tankuje paliwo bez namysłu, ponieważ głównie zwraca uwagę na cenę tankując najtańsze paliwa. To bardzo złudne, ponieważ aby zaoszczędzić, lepiej jest zatankować paliwo o lepszej jakości. Takie paliwa są spalane wydajniej, co za tym idzie nasz samochód spali mniej paliwa o lepszej jakości.

Starajmy się zatem tankować na znanych stacjach paliw. Wtedy możemy sądzić, że paliwo jest uczciwe i bez wody. Woda, może wytrącać się podczas spalania, a napełniając bak daje złudne wrażenie dużej ilości wlanego paliwa. O odpowiednią jakość paliwa i jego poziom należy dbać cały rok, ale zwracajmy szczególną uwagę zimą, aby poziom paliwa był wysoki, zwłaszcza jeśli samochód jest rzadko używany.

samochod osobowy

Poziom i jakość oleju silnikowego

Jak jakość i poziom oleju silnikowego wpływa na spalanie, otóż ma to bardzo duże znaczenie, gdyż smarowanie tłoków i turbin i prawidłowe ich działanie wpływa na eksploatację i ekonomiczną jazdę. Parametry oleju określa producent, więc warto stosować taki, który producent rekomenduje.

Specjaliści wśród zaleceń pomagających ograniczyć zużycie paliwa wymieniają stosowanie olejów syntetycznych, używanie najniżej lepkości oleju dopuszczonej przez producenta pojazdu oraz regularną wymianę oleju – unikając w ten sposób zmiany lepkości oleju podczas eksploatacji. Im lepszy olej tym mniejsze zapotrzebowanie na paliwo.

Zachowanie płynności jazdy i dbanie o opony

Ważnym aspektem jeśli chcemy zaoszczędzić na paliwie jest również zbyt niskie ciśnienie w oponach. Pamiętajmy, że powietrze nic nie kosztuje, a odpowiedni jego poziom w oponach może poskutkować bardziej ekonomiczną jazdą. Ciśnienie w oponach powinno być utrzymane zgodnie ze wskazówką producenta.

Ciśnienie w oponach powinno być również podniesione w przypadku, gdy mamy zapakowany bagażnik po brzegi. Ponad to należy również zwracać uwagę na to co jest na drodze. Na znaki, ale również na sygnalizację świetlną, jeśli widzimy, że trzeba zwolnić nie róbmy tego gwałtownie. Jeśli jesteśmy przed wzniesieniem należy przyspieszyć itp. Płynność jazdy gwarantuje mniejsze zużycie paliwa. Ważne są również regularne przeglądy i kontrola i systematyczna wymiana płynów. To pozwoli nam utrzymać samochód w dobrej kondycji i zaoszczędzić na paliwie.