Wszystko co powinieneś wiedzieć o ogrzewaniu postojowym (Webasto)

Wszystko co powinieneś wiedzieć o ogrzewaniu postojowym (Webasto)

24 marca, 2020 Wyłącz przez Serwis

Ogrzewanie postojowe jest bardzo komfortowym rozwiązaniem podczas zimowych wyceiczek i ogólniej jazdy autem. Mimo to, nadal nie jest ono podstawowym wyposażeniem aut, które są nowo produkowane. Webasto pojawia się tylko u niektórych producentów, który wypuszczają na rynek nowe modele swoich aut. U większości pojawia się to tylko jako dodatkowa opcja wuposażenia auta.

Czym jest właściwie webasto?

Webasto to inaczej ogrzewanie postojowe. Ogrzewanie to służy do tego, aby możliwie jak najszybciej nagrzać wnętrze oraz silnik do optymalnej temperatury. Spala się wtedy paliwo pobrane ze zbiornika i przekazuje uzyskane ciepło do płynu chłodniczego pojazdu, a następnie rozprowadza je po silniku oraz wnętrzu pojazdu fabryczną nagrzewnicą auta. System ten nazywany jest systemem ogrzewania postojowego i zapewnia wyjątkowy komfort.

Dzięki nim kierowca jak i pasażerowie, nie muszą już martwić się skostniałymi rękami, ani parowaniem szyb. Dodatkowo ułatwia ono rozruch silnika i wsiadając zimą do auta kabina jest już nagrzana. Auto może oczywiście nie być wyposażone fabrycznie w Webasto, ale nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ ogrzewanie postojowe można dodatkowo w samochodzie zainstalować.

Webasto

Na czym polega montaż webasto?

Niezależnie od tego, czy jeździmy używanym, czy nowym autem, rodzinnym SUV-em, czy miejskim autem, montaż webasto jako dodatkowego ogrzewania jest możliwy i znacznie poprawia komfort podczas użytkowania samochodu. Obecnie dostępne są zestawy montażowe, które można montować w wielu miejscach w aucie. Niektóre systemy można instalować nawet w nadkolu.

Zamontowanie w aucie używanym kosztuje około 4,5 do 8 tysięcy złotych, ale ostateczny koszt zależy oczywiście od tego jak zaawansowane ogrzewanie wybierzemy, oraz zależne jest to również od wielkości pojazdu. Montaż webasto może być nieco skomplikowany, ze względu na dużą ilość elementów składowych zestawu montażowego. Dlatego warto udać się do dobrego, sprawdzonego mechanika, który montaż webasto odpowiednio zaplanuje. Musi on dobrze rozmieścić urządzenie i odpowiednio dopasować podłączenia. Agregat stanowiący centralny punkt ogrzewania postojowego spalinowego wmontowuje się w przewody z płynem chłodzącym oraz podłącza do zbiornika paliwa. Kolejnym etapem jest połączenie sterownika z obwodem regulującym pracę nawiewu oraz ewentualnie podpięcie systemu doładowującego akumulator.

Podłączenia należy również dobrze zabezpieczyć, ponieważ są to przewody elektryczne. W przypadku takich przewodów koszt jest niższy, gdyż dogrzewany jest sam silnik, cena urządzenia wraz z montażem nie powinna przekroczyć 400 – 500 złotych. Rozwiązania elektryczne oznaczają małą awaryjność, możliwość rozbudowy o kolejne funkcje, a dla mechanika łatwiejszy montaż.

Jak wygląda sprawa serwisu WEBASTO?

Webasto nie jest systemem, który wymaga szczególnej uwagi i obsługi, ale jak każda inna instalacja, może ulec awarii. Należy wówczas obserwować, czy rzeczywiście układ szwankuje, ponieważ naprawa wymaga specjalistycznej wiedzy i wykonuje się ją w serwisach. Jeśli więc zaobserwujemy, że ogrzewanie postojowe przestało działać, przede wszystkim należy sprawdzić, czy układ nie jest rozszczelniony, czy paliwo jest dostarczane do agregatu lub czy może pompa nie jest uszkodzona. Warto w tym celu udać się do odpowiedniego specjalisty i dokonać naprawy webasto.