Za co odpowiada kolektor wydechowy i jak objawia się jego awaria?

Za co odpowiada kolektor wydechowy i jak objawia się jego awaria?

8 lutego, 2022 Wyłącz przez A S

Część kierowców zastanawia się, czym jest kolektor wydechowy oraz jak rozpoznać jego awarię. Co więc koniecznie trzeba wiedzieć o tym podzespole? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Czym jest kolektor wydechowy?

Kolektor wydechowy jest w praktyce zespołem przewodów, dzięki którym z jednostki napędowej skutecznie usuwane są spaliny. Bez niego oraz bez takiego elementu jak choćby sonda Lambda proces ten jest znacznie mniej efektywny i może powodować, że z samochodu będzie wydostawać się więcej szkodliwych cząstek, niebezpiecznych dla ludzi.

Kolektor wydechowy

Jak rozpoznać, że kolektor wydechowy uległ awarii?

Choć podzespół ten jest solidny i naprawdę wytrzymały ze względu na warunki, w których pracuje, to także może ulegać awarii. Przykładem jest pęknięcie, które może przekładać się przede wszystkim na większe wibracje, zazwyczaj pojawiające się przy niższych obrotach. Zepsuty kolektor wydechowy może skutkować dodatkowo znacznie głośniejszą pracą silnika, a nawet spadkami jego mocy. Jak więc doskonale widać, element ten ma absolutnie kluczowy wpływ na jadę samochodem.

Kolektor to kluczowy element w układzie wydechowym. Niestety także i on może ulegać awariom, które objawiają się na wiele różnych sposobów. W takiej sytuacji nie należy zaniechać wizyty u mechanika, który oceni, czy część wymaga wymiany lub, czy wadliwe są również inne elementy.