Jak zdobyć uprawnienia na cysterny?

Jak zdobyć uprawnienia na cysterny?

27 maja, 2021 Wyłącz przez A S

Uprawnienia na cysterny są niezbędne, aby móc jeździć tego typu pojazdami. Trzeba jednak wiedzieć, jakie kryteria należy spełnić, aby było to możliwe. Jak wygląda to w praktyce?

Uprawnienia na cysterny, czyli zaczynamy od prawa jazdy

Najbardziej podstawowym kryterium jest posiadania prawa jazdy o odpowiedniej kategorii, czyli w praktyce C i C+E. Nie można zapomnieć również o kryterium wiekowym, czyli wymaganym ukończeniu 21. roku życia. Okazuje się, że to jednak zdecydowanie za mało, aby zdobyć uprawienia na cysterny, konieczne jest bowiem spełnienie szeregu dodatkowych warunków.

Uprawnienia na cysterny oraz ciężarówki na drodze

Uprawnienia ADR

Kolejnym wymogiem jest posiadanie uprawnień ADR. Aby to zrobić, konieczne jest odbycie kursu i następnie zdanie egzaminu. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim podczas kursu ADR kierowca zdobywa wiedzę odnośnie tego, jak prawidłowo prowadzić cysterny, zwłaszcza jeśli na pokładzie zostały umieszczone różnego rodzaju towary niebezpieczne.

Kurs napełniania oraz opróżniania cystern

Bardzo przydatną umiejętnością będzie także dowiedzenie się, w jaki sposób prawidłowo napełniać oraz opróżniać cysterny. Jest to wiedza stricte praktyczna i zdecydowanie warto ją zdobyć, aby posiadać jak najszerszy zakres umiejętności.

Jak widać uprawienia na cysternę można zdobyć tylko wtedy, gdy spełni się szereg różnego rodzaju wymogów. Nie powinno być to jednak zaskoczeniem, bowiem takie przewozy są szczególnie wymagające.