Tarcze hamulcowe – Wszystko co powinieneś wiedzieć

Tarcze hamulcowe – Wszystko co powinieneś wiedzieć

22 kwietnia, 2021 Wyłącz przez P G

Układ hamulcowy samochodu składa się z wielu części. Jedną z ważniejszych są tarcze hamulcowe, które są często narażone na dużą eksploatację czy awarię. Tarcze powinny współgrać z klockami hamulcowymi, aby nie zachodziło pomiędzy nimi żadne tarcie. Ta część układu hamulcowego powinna być wymieniana, co jakiś czas.

tarcze samochodowe - ferrari

Co jaki okres czasu wymieniać tarcze hamulcowe?

Wszystko zależy od kilku czynników. Między innymi jakości naszych tarcz hamulcowych czy stylu jazdy z jakim jeździmy na co dzień. Przyjęto, że tarcze średniej jakości powinny być wymieniane co 40 tys. km. Również, ważną kwestią są warunki w jakich jeździmy na co dzień. Warto zaznaczyć, że kierowcy, którzy częściej jeżdżą w mieście, zużywają tarcze dużo szybciej niż Ci co podróżują raczej na dłuższych trasach.

Budowa tarczy hamulcowej

Tarcze hamulcowe mają kształt okrągły, są wykonane ze specjalnego surowca wysokiej jakości. Tarcza podczas tarcia może się rozgrzać do temperatury nawet 500 stopni Celsjusza. Dodatkowo powinna być odporna na ścieranie. Standardowy i tańszy odpowiednik tarcz to tarcze monolityczne, bardzo często się nagrzewają, co prowadzi do częstych awarii. Dużo lepszym wyborem pod względem jakości są tarcze wentylowane. Podczas hamowania, specjalnie wydrążone otwory wentylują powietrze przez co zapobiegają przegrzewaniu. Ich wadą jest dość duża cena.